בחירות 2015
אקטואליה כללי

סקירת הספינים במערכת בחירות 2015

נראה שמערכת בחירות 2015 לא מתרכזת בעיקר; בהצגת מדיניות או בתוכניות סדורות לעתידנו, מערכת זו מזמנת לנו יותר מהכול שפע של "ספינים". לפני שנסקור את כל הספינים ננסה להסביר במילים פשוטות מה הוא ספין תקשורתי: בגדול, ספין זהו מהלך מתוכנן היטב שנועד להסיט את תשומת הלב מאירוע אחד לאירוע אחר. זוהי מניפולציה שתכליתה לנתב  את הדיון הציבורי והתקשורתי, ויש מי שתמצת את הביטוי "ספין" היטב בביטוי הלועזי – Bigger Elsewhere.

בישראל יש לו אשפי ספינים, גאונים ממש, שמצליחים פעם אחר פעם לגרום לנו לדבר על מה שהם רוצים וזה מתחדד בצורה ברורה במערכת הבחירות שמתרגשת עלינו כעת – מערכת בחירות 2015.

הספינים:

אני לא מתכוון להכתיר כאן את מלך הספינים, יש כמה פוליטיקאים שעונים באופן מדהים לתיאור הזה, אני רק אסקור את הספינים שחווינו עד כה. תחליטו אתם אם הרגשתם את הספין חותך לכם את הבטן או שהוא פסח עליכם.

נתחיל עם נפתלי בנט. אחד הספינרים המיומנים ביותר שיש לנו למרות שהוא יחסית צעיר בעולם הפוליטי. הספין שלו ראוי להיכנס להיכל הספינים. הכול התחיל בסרטון שאתר "כיפה", המזוהה עם האוכלוסייה הדתית, העלה לרשת. בסרטון הזה אנחנו רואים את מועמדי הבית היהודי עונים לשאלה אודות נישואים חד מיניים. כמובן שכול המועמדים, ללא יוצא מן הכלל, לא מכירים בנישואים חד מיניים. הספין הגיע כאשר בנט הופיע בערוצי הטלוויזיה הישראלים בניסיון להגיב על תוכן הסרטון. הוא טען שהוא אינו תומך בנישואים חד מיניים אך מבין שמגיע לזוגות אלו זכויות כשאר האדם. ואז הצהיר בקול גדול שהוא קורא לכל המפלגות שתומכות בנישואים חד מיניים להפוך את הנושא הזה לתנאי להיכנסותם לממשלה שתירקם. כלומר בנט הסיט את הדיון מצרות האופקים של מועמדי מפלגתו לכיוון מפלגות השמאל והמרכז וקרא עליהן תיגר. ספין למופת!

נמשיך עם אריה דרעי. דרעי הוא עוד גאון של ספינים והוא עושה בתקשורת כבשלו. כולנו קיבלנו את חדשות ההתנתקות של אלי ישי מתנועת ש"ס בחיל ורעדה, אבל לא ידענו עד כמה הדבר יזעזע את התנועה. זמן קצר לאחר העזיבה של ישי את ש"ס הוא הכריז על הקמת מפלגה חדשה עם יוני שטבון והיו קולות באוויר שהודיעו שיש בידי תומכי אלי ישי קלטות שיוכיחו שהמר"ן זצוק"ל העדיף את ישי בראש המפלגה ולא את דרעי. תומכי ישי חשבו שהקלטת הזו תגרום למהפך תודעתי ותוביל לכך שישי יוכל להעביר קולות מש"ס לתנועתו החדשה. אבל הם לא לקחו בחשבון את פיקחותו של דרעי, שהודיע מיד על התפטרותו מראשות מפלגת ש"ס בשם כבודו של המר"ן. למרבה האכזבה של תומכי אלי ישי, האפקט המיידי של הקלטת היה הפוך ממה שציפו. דרעי הצליח להסיט את הדיון מתוכן דבריו של מר"ן לפגיעה בכבודו של המר"ן המנוח, וזה הצליח ובגדול. ככל הנראה דרעי יחזור לעמוד  בראשות ש"ס מבלי לאבד יותר מדי קולות כאשר ידו על העליונה.

נקנח עם ביבי, אבי הספינים. הרי לא ציפינו לעבור את מערכת בחירות 2015 ללא ספין מצידו. בכישרון רב מצליח ביבי להסיט את הדיון הציבורי מכישלונות ממשלתו, לשינוי שיטת הממשל, וזה פשוט עובד. כול מהדורות החדשות ותוכניות האקטואליה דנות עכשיו בשאלה האם יש לשנות את שיטת הממשל במקום לדון בשאלות האמיתיות: שאלות חברתיות, כלכליות, ריכוזיות, קשרי הון שלטון ושחיתות, מדיניות חוץ וביטחון. חייבים להעריץ את המהלך.

הכנסו לקרוא את כל העדכונים הכי חמים של מערכת בחירות 2015

כתיבת תגובה