נמר אסיאתי
בית ומשפחה בריאות כללי

גם הקיץ היתושים התרכזו בעיקר בי

Haven't the Jewish Popole suffered enough?

שלום, שמי קובי ומדי קיץ אני הופך לקורבן אדם מהלך עבור כל היתושים בנפת לכיש. אתם אמורים לענות לי עכשיו שאתם אוהבים אותי, כי ככה נהוג במעמד שכזה. ואכן, אתם אמורים לחות להודות לי, בטח ובטח אם אתם גרים באזור לכיש – כי עושה רושם שכול היתושים באזור בוחרים בי מכל האנשים, ולא בכם.

אני אמנם מרגיש מדי יום ולילה בקיץ שהיתושים אוהבים רק אותי אך ברור לי שאני לא היחיד שמושך יתושים. ברור לי שיש עוד לא מעט אנשים כמוני שרוצים לדעת מה כל כך מיוחד בהם? מה גורם ליתושים לבחור דווקא בהם?

Bart Simpson Mosquito GIF - Find & Share on GIPHY

יצאתי לבדוק!

למרבה ההפתעה, גיליתי שיש מספר סיבות למשיכה החייתית של יתושים לאדם זה ולא לאחר, הנה כמה מהן:
מסתבר שיתושים נמשכים לאנשים שפולטים הרבה פחמן דו חמצני. כלומר, אנשים בעלי מסת גוף גדולה או נשים בהריון ידועים כיצרני פחמן דו חמצני לכן הם בסיכון גבוהה יותר להיעקץ.

גם בעלי טמפרטורת גוף גבוהה יעקצו יותר מאנשים בעלי טמפרטורת גוף נמוכה. סיבה זו קצת קשורה לסיבה הראשונה. אנשים גדולים, נשים בהריון אך גם אנשים מתעמלים או כאלו שעוסקים בעבודה או בפעילות פיזית מאומצת יחשבו טעימים יותר בעייני יתושים.

את סוג הדם שלכם אתם יודעים? אם לא אז אולי זה הזמן לברר. כי התחוור לי שיתושים נמשכים לאנשים בעלי סוג דם O. יש להם טעם מאוד מעודן, כנראה.
הסיבה הבאה הפילה אותי מהכיסא. במהלך חיפושי אחר תשובות למשיכת היתושים אליי גיליתי שאנחנו, בני האדם, נשאי חיידקים. כן, כן, מה ששמעתם. על העור שלנו חיים חיי מותרות מיליוני חיידקים. העניין הוא שלכל אדם יש הרכב ייחודי של חיידקים המתגוררים על עורו. היתושים מעדיפים הרכבים מסוימים של חיידקים כך שבני אדם שיש להם את הרכבי החיידקים האלו ימשכו יותר יתושים, בעוד שלאנשים שיש הרכבי חיידקים אחרים על העור – ידחו יתושים.

הסיבה האחרונה שמצאתי קשורה לצריכת בירה. על פי מחקר שנערך לאחרונה עולה כי יתושים נמשכים לאנשים שצורכים הרבה בירה. החוקרים אמנם מצאו שיתושים נמשכים לצרכני בירה, אך אם עדיין לא מצליחים להסביר מדוע זה קורה.

המסקנות של המחקר שלי די עגומות, לדעתי. כדי להימנע מעקיצות יתושים עליי להפסיק לצרוך בירה ולחדול מכל פעילות ספורטיבית או עבודה פיזית שגורמת להעלאת טמפרטורת הגוף. בנוסף, עליי להודות לאל שאני לא אישה, כי לא הייתי נכנס להריון. את סוג הדם שלי לא אוכל לשנות כנראה וגם לא את הרכב החיידקים שחיים על העור שלי. לכן, כנראה שגם בקיץ הקרוב אתחבא במזגן הצונן ואחכה בבית עד שהחורף יגיע.