ציור קיר פייסבוק
כללי תרבות ואומנות

ציורי הקיר ששווים היום 200 מיליון דולרים

קשה להיות היום אמא פולניה במסווה של כל אמא דאגנית גנרית. בימים שבהם עורך דין משתכר בדומה לצייר עני ומרוד מימי הרנסנס, כיצד תוכל אם לכפות, במסווה של להכווין, את בנה יקירה באיזו דרך חיים לבחור? לפחות היא תוכל לקחת בחשבון, שאם יהיה צייר, גם אם יהיה מוכה רעב, מוקצה ואכול ייסורים,  עדיין קיים סיכוי שלאחר מותו יצירותיו יזכו פתאום לתהילת עולם וניני ניניו יוכלו לקצור את התמלוגים על ספה רחבת רגליים במגדלי אקירוב.

(תמונה ראשית: slashgear.com)

וגם, שווה לה לאמא לשמוע על הסיפור של אמן ציורי הקיר דיוויד צ'ו, שהשתחרר מהכלא בלי דולר אחד בכיס והיום הוא גוזר קופון שמן במיוחד בסך 200 מיליון דולרים על ציורים שהוא צייר לפני עשר שנים. אז כן, מסתבר שציירים גם יכולים להתעשר ולהתפרסם כבר בעודם בחיים, ולפנק את אמא שלהם הרבה יותר מעורכי דין ורופאים.  הכיצד זה ייתכן? ולמה לסיפור הזה מגיע "לייק" ענק?
אחד מן המתעשרים הגדולים מהתעצמותה והנפקתה בבורסה של הרשת החברתית פייסבוק, שהפכה כידוע את הקיר לכיכר העיר, הוא באופן הזוי ואירוני לחלוטין אמן ציורי קיר.

מעשה שהיה, כך היה (או בעצם צויר): בשנת 2005 פייסבוק הייתה חברת סטארט אפ צעירה ודלה באמצעים. אחד ממייסדי החברה, בחור בשם שון פארקר, היה מעריץ גדול של האמן דיוויד צ'ו.  מדובר בצייר אמריקאי ממוצא קוריאני שהיה מוכר הודות לציורי הקיר שלו ברחובות אמריקה, שנחשבו למעט בוטים אבל בעיקר למרהיבים ויזואלית. אחד הציורים הכי מוכרים שלו בכלל לא צויר על קיר, אלא עבור העטיפה של האלבום המשותף של ג'יי-זי ולינקין פארק – Collision Course.  והוא גם צייר לסטים של סרטים שונים, ביניהם "ג'ונו" (זוכרים את הסרט החמוד-חמוד הזה?). אגב, הוא גם התפרסם עם דיוקן מאוד מדובר שצייר לנשיא ברק אובמה שצויר כשהוא עדיין היה סנטור. הדיוקן הזה תלוי היום בבית הכי לבן בארצות הברית.

אז פארקר, שממש סגד לצ'ו, פנה אליו לאחר שבאחת מהישיבות עם שאר המייסדים עלה רצון לקשט עם ציורי קיר את משרדי החברה הראשונים בפאלו אלטו, שהיו דיי חיוורים ומשעממים. אז, אגב, פייסבוק הייתה רשת חברתית שפונה בעיקר לסטודנטים, וצ'ו נשר מהלימודים האקדמיים וממש תיעב כל מה שקשור בסטודנטים. למעשה, צ'ו אפילו בדיוק יצא אז מהכלא לאחר שריצה עונש על עבירה של גניבת ציוד יקר ערך ממעונות סטודנטים. מצד שני, צ'ו היה גם חסר מזומנים באופן נואש, והוא הסכים לצייר בכל רחבי הבניין תמורת תשלום מידי של 60 אלף דולרים. לפייסבוק לא היה את הסכום הזה, אז הם הציעו לו מניות במקום. צ'ו ממש היה צריך את הכסף, וגם חשב שהרעיון של פייסבוק דיי טיפשי ולא יצליח ממילא, אבל מסיבה שהוא לא יודע להסביר עד היום בראיונות, הוא נתן אמון רב במייסד פארקר, שהבטיח כי ממש בקרוב יגויס הון משמעותי לחברה. אז הוא בחר במניות וזו הייתה הבחירה הכי טובה שהוא עשה בחיים שלו כי היום הן שוות 200 מיליון דולרים! חוץ מזה שהיום, תהיו בטוחים, הוא לא יבוא לצייר ציורי קיר למשרד אצל אף אחד בשביל 60 אלף דולר…  ביג לייק.

עוד על ציור קיר בהקשר של פייסבוק

כתיבת תגובה