צפייה ישירה
כללי מחשבים ואינטרנט

איך צפייה ישירה טובה לבריאות שלכם?

זה נשמע מוזר, הזוי, לא הגיוני, אבסורד, שהפעולה כמעט הכי פאסיבית בעולם (הסגנית הראשונה של השינה), זו שאמורה לשוות לנו מראה של בטטה מוקרמת, עשויה להיות מיטיבה עם הבריאות, אבל תשמעו, עם מחקרים לא מתווכחים. במיוחד אם מדובר במחקר אקדמי רציני שנעשה על ידי פרופסורית מאוניברסיטת אינדיאנה ששמה ג'ול מייריק.

לפי המחקר שלה כולנו צריכים לרדת מיד מהאופניים, להתרווח מול המסך ולראות כמה שיותר סרטונים בכיכובם של חתולים – אם ביוטיוב, אם בקבוצות וואטס של חובבי חתולים, ואם בסדרת רשת על הנינג'ות החמודות – ע"ע חתולונובלה הישראלית שניתן לצפות בכל הפרקים שלה באמצעות צפייה ישירה.

התכנים הכי נצפים ברשת הם סרטוני חתולים מצחיקים, כך שהיה זה רק מתבקש שמישהו ירים את הכפפה ויחקור את השפעת התופעה הזו על הצופים. החוקרת מייריק גייסה לטובת המחקר למעלה מ-7,000 משתתפים. חלק גדול המשתתפים הודו שהם צופים בעיקר כשהם נמצאים בעבודה וצריכים הפוגה מהלחץ. מהמחקר עלה כי הצפייה בתכנים שבהם מופיעים חתולים מנטרלת תחושות לא טובות, מייצרת תחושת אופטימיות חזקה ומכניסה בצופים מוטיבציה ואנרגיות להמשך סדר יומם.  אגב, התגובות הללו נרשמו גם בקרב חובבי החתולים וגם בקרב אנשים שפשוט אוהבים חיות מחמד, בלי רספקט מיוחד למשופמים. חלק דיווחו שהם צופים בסרטונים ביומיום בעיקר בזמן שהם בעבודה וצריכים מעט הפוגה, וחלק סיפרו שהם חשים צורך לצפות במיוחד כשהם שרויים בדיכאון או בעצב, כדי להתעודד מעט. כמו כן, אצל המשתתפים במחקר נמצא כי לאחר צפייה מתעוררים בהם פחות רגשות שליליים כמו חרדה, כעס, ועצבות – בפער משמעותי.

מייריק המליצה לצפות בסרטונים בכיכובם של חתולים במיוחד בזמן הלימודים או במקום העבודה, מהטעם הפשוט שההשפעה החיובית על המוח מעודדת חשיבה ויכולת ריכוז גבוהות יותר. ההיגיון הפשוט הוא שאם צופים במשהו שעושה לנו נעים בנשמה, זה עוזר לנו להתנהל טוב יותר.

"יש אנשים שחושבים כי צפייה ישירה ברשת בסרטוני חתולים היא לא נושא מספיק רציני למחקר אקדמי", מודה החוקרת. "אבל זה אחד השימושים המרכזיים היום ברשת, ואם אנחנו רוצים להבין טוב יותר את ההשפעות של האינטרנט עלינו כפרטים וכחברה, המחקר לא יכול להתעלם יותר מחתולים".

אגב, סתם בשביל לסבר את האוזן, למעלה מ-2 מיליון סרטונים בכיכובם של חתולים פורסמו ביוטיוב רק בשנת 2014 לבדה, ורשמו יותר מ-26 מיליארד צפיות. זה התוכן הכי נצפה כיום באתר הסרטונים הפופולארי. תוסיפו לכך שלל ערוצים באינטרנט שבהם ניתן לצפות באמצעות צפייה ישירה בסדרות רשת או ברצועות שידור שלמות.

המחקר המתקדם הבא של מייריק יעסוק בשאלה כיצד ניתן יהיה להשתמש בצפייה בסרטוני חתולים ברשת כתשתית לטיפול פסיכולוגי שלם. הטיפול הכי טוב הוא פשוט לאמץ חתול הביתה, אבל עבור מי שאלרגי לפרווה, זו אולי תהיה אופציה לא רעה בכלל…

ואם תרצו לתרום לחובבי הצפייה הישירה באינטרנט איזה סרטון על החתול שלכם, אין לי ספק שהם ישמחו!

כתיבת תגובה