קינואה
אוכל ומסעדות כללי תזונה ואורח חיים

מי את קינואה?

אם אתם חיים על פני כדור הארץ אז אין סיכוי שלא שמעתם את המושג "קינואה" לפחות פעם אחת. היא הטרנד הכי חם בעיר, בכל עיר, וכשחסידיה מדברים עליה אי אפשר להישאר אדיש. מה יש בה, בקינואה, שכובש כל כך הרבה אנשים? מנין היא הגיעה אלינו? והאם כדאי גם לכם להצטרף לאופנה הכי לוהטת בעולם הקולינארי?

ובכן, מקורה של הקינואה הוא אי שם בהרי האנדים, שבדרום אמריקה. אינדיאנים השתמשו בה: זבחו, בישלו ואכלו אותה כבר לפני יותר מ-6,000 שנה. הייחוד שלה נעוץ ביכולת שלה לפרוח גם בגבהים המטורפים של כ-4,000 מטר. היא משגשגת באוויר ההרים, בגשם רב ותנאי סביבה מאתגרים. נכון להיום, מדינות כמו בוליביה ופרו הן יצואניות הקינואה העיקריות בעולם, אך גם ארצות הברית מייצאת והיא נחשבת לאחד מ-5 מקורות המזון העיקריים של אמריקה הלטינית.

אחרי שהבנו מהיכן מגיעה הקינואה, הגיע הזמן לשבור את המיתוס המוטעה והרווח בציבור. אז למרות שבדרום אמריקה מכנים אותה "אם הדגן" ואם תשאלו ישראלים רבים הם יגידו לכם שמדובר בדגן, מנקודת המבט הבוטנית הקינואה אינה דגן. למעשה היא קרובת משפחה של סלק ותרד ואינה שייכת למשפחת החיטה.

העיקר הבריאות!

חסידי הקינואה כנראה יודעים מה הם עושים, או יותר נכון מה הם אוכלים ומדוע הם ממליצים עליה. מדובר באחד החלבונים האיכותיים והזמינים ביותר בטבע. בין חומצות האמינו המצויות בה ניתן למנות: מתיונין, ציסטאין, ליזין. כמו כן יש בתוכה מנגן, נחושת, זרחן, אבץ וחומצה פולית.

מבחינה בריאותית הקינואה, היא ללא כל צל של ספק סיפור הצלחה שאין לו אח ורע. יש בה, כאמור, כ-8 חומצות אמינו שתורמות באופן משמעותי להתפתחותן של רקמות בגוף וכן להתפתחותם של תאים, כך שהיא מעניקה תרומה נדיבה של חלבון איכותי לגוף. והיא נחשבת למזון כל כך איכותי עד כי השמועה שמסתובבת במסדרונות נאס"א היא שבעתיד הקרוב היא תהיה אחד המזונות שאסטרונאוטים ייקחו עימם למסעותיהם בחלל.

הקינואה עשירה בברזל, זרחן ומגנזיום ובשפע של סיבים תזונתיים. יתרה מכך, מאחר וכבר ציינו שהקינואה אינה דגן ולכן אין בה גלוטן היא מהווה תחליף דגני נהדר לחולי צליאק ולרגישים לגלוטן.  דיאטנים ותזונאים ממליצים לשלב קינואה בתפריט היומי וחשוב להבין שהיא טעימה ומעשירה ולא שמורה  לטבעונים בלבד!

•    מבחינת אחסון – כדאי מאוד לאחסן אותה במקרר בתוך צנצנת עשויה זכוכית. שימו לב הקינואה לא מגיבה טוב לאחסון בטמפרטורות גבוהות.

מבחינת הכנה – ההכנה היא פשוטה: מבשלים אותם עם מים, קורטוב שמן ועם תיבול עדין של מלח ופלפל.
הקינואה מהווה בסיס לשלל מנות נהדרות, ביניהן  אפשר לציין, סלטים, קינוחים דוגמת פודינג, פשטידות, מאכלי ים, המבורגרים, מילוי לירקות, קציצות, מרקים, ריזוטו, מאפים, פילאף ועוד. המומחים יודעים לטחון אותה ולהפוך אותה לקמח ובעזרתה להכין פסטות נפלאות, מיני מאפים, לחמים, טורטיות, פנקייקים ועוד.

אז מי אמר קינואה ולא קיבל?

כתיבת תגובה