תאונה
כללי

תאונת עבודה – כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול

מהי תאונת עבודה?

רבים סבורים כי "תאונת עבודה" היא אירוע שרק עובדי בניין נתקלים בו. הלכה למעשה, תאונת עבודה יכולה לקרות לכל אדם שעובד, כמעט בכל עבודה שהיא. גם אנשים שעיקר עבודתם מתמקדת בישיבה ממושכת מול המחשב במשך רוב שעות היום, יכולים להיפצע במסגרת תאונת עבודה ולתבוע את הפיצויים המגיעים להם.

מה משמעותה של תאונת עבודה?

תאונת עבודה היא ביטוי כללי המתייחס לנזקים מסוגים שונים, שהמשותף ביניהם הוא עצם התרחשותם בזמן העבודה של האדם או בעקבות עבודה זו. הגדרה זו כוללת נזקי עבודה הנגרמים כתוצאה מתעסוקה פיזית, סיכונים פיזיים כגון עבודה בגובה או עבודה עם מכשירים מסוכנים באופן לא מאובטח היטב, אבל לא פחות מכך, הגדרת "תאונת עבודה" כוללת גם מחלות הנגרמות כתוצאה מהעבודה, גם אם באופן עקיף וגם אם לא בשל אירוע חד פעמי.

באופן זה למשל, מחלה הנגרמת כתוצאה ממאמצים מיוחדים של שריר מסוים והוכחה כתוצאה של עבודה זו, מהווה עילה לתביעה בגין הפגיעה שנגרמה. המקרים הקשים והמוכרים יותר הם מקרים בהם בני אדם נפצעו פיזית פציעות קשות כגון נפילה לתוך פיר מעלית, פגיעה קשה באברים חיצוניים ובאברים פנימיים של הגוף – כל אלו מהווים חלק אינטגרלי מהתביעות המוגשות באופן תדיר במסגרת אובדן כושר עבודה ופנייה אל עורכי דין תאונות עבודה.

מה עושים במקרה של תאונת עבודה?

במקרה של פגיעה במקום העבודה או פגיעה כתוצאה מהעבודה, יש צורך בפנייה מידית אל עורך דין מקצועי שזהו תחום ההתמחות שלו. ישנם מספר סוגים של תביעות תאונת עבודה:

תביעת נזיקין כנגד המעביד

כאשר עובד נפגע במקום העבודה, אזי מוגשת תביעת נזיקין על ידי עורך דין לתאונות עבודה. במסגרת התביעה מועלות כל הטענות הרלוונטיות בנוגע לנהלי הבטיחות. שלא כמו בתביעה המוגשת במסגרת הפיצויים בביטוח הלאומי, תביעת נזיקין מבקשת פיצויים על כל הפגיעות שנגרמו לעובד, לרבות היעדר קיומן של הדרכות בטיחות, היעדר ביטוחים חיוניים, סעיפים דוגמת כאב וסבל, הוצאות רפואיות שהמטופל הוציא בעבר ובעתיד, הפסדי השתכרות ועוד.

תביעה חוזית

סוג שני של תביעה הוא תביעה חוזית נגד חברת הביטוח המבטחת את העובד. תביעה זו כוללת את מרבית העובדים, המבוטחים כיום בביטוחי חיים אשר בתוכם כוללים גם אובדן כושר עבודה ונכות מתאונה. מעסיקים מחויבים בביטוח העובדים שלהם בביטוח חיים וכן באובדן כושר עבודה. במקרים מסוימים ישנם כיסויים לביטוחים ברמות נמוכות ובמקרים אחרים, ברמות גבוהות יותר.
על מנת לדעת בדיוק כמה מגיע לעובד בגין נזק שנגרם לו יש לפנות אל עורך דין כדי לוודא באיזה שיעור מגיע פיצוי לאדם שנפגע.

תביעת ביטוח לאומי

ביטוח לאומי הוא המוסד האחראי על פיצוי העובד במקרה של פגיעה במקום העבודה. בראש ובראשונה ישולמו לעובד דמי פגיעה במידה ואכן התאונה ארעה בשל העבודה או בזמן העבודה. פיצויים אלו ישולמו לעובד תוך 90 ימים מיום הפגיעה. לאחר מכן, אם העובד מעוניין בעתירות נוספות, עליו לפנות אל וועדה רפואית רלוונטית. בסיועו של עורך דין המתמחה בתאונות עבודה ניתן לקבל את הפיצויים הטובים ביותר.