תיווך נדל"ן
בית ומשפחה כללי קניות

להסתייע בחבר המתווך שלנו או… עדיף שלא?

מתווך טוב הוא כמו הרב שלנו או אם אתם נוצריים, הכומר שלנו. זה אדם שאנחנו בוטחים בו ולכן יכולים לשאול אותו שאלות ולהתייעץ איתו לפני שמקבלים החלטות חשובות בחיים.

המתווך אמור להוביל אותנו בבטחה אל עבר היעד שלנו – קניית בית חדש. עולם הנדל"ן הוא עולם דינאמי והפכפך, אז איך בעצם אנחנו אמורים לבחור את המתווך הנכון? וזה הופך למשימה קשה עוד יותר כאשר מבינים שהשוק רווי במתכוונים וסוכני נדל"ן.

יש בדיחה שמסתובבת לה בארצות הברית ואני חושב שאפשר בהחלט להעביר אותה גם אלינו, לישראל:

"…אומרים שבקליפורניה ההבדל בין רישיון נהיגה לרישיון תיווך הוא שלא לכול
תושבי קליפורניה יש רישיון נהיגה…"

השוק הישראלי, אפוא, עשיר במתווכים וסוכני נדל"ן ולא מעט אנשים שואלים את עצמם למה לא להיעזר בעצם בשירותיו של חבר או חברה, קרוב או קרובה שעוסקים בתיווך? הרי מדובר באנשים שאני מכיר וסומך עליהם ובנוסף גם יש להם רישיון תיווך? כך שבעצם יש להם את הידע לעזור לנו? זה נשמע כמו תסריט חלומי, לא???

חלום??!!! חלום שכזה יכול מהר מאוד להפוך לסיוט. יש שפע של סיבות מדוע לא כדאי לפנות לחבר או קרוב שהוא מתווך על מנת שיסייע לנו למצוא את הדירה או הבית החדש שלנו. וגם אל לכם להרגיש עם זה רע שאתם לא מספקים לו עבודה, הבטיחו לעצמכם שבהזדמנות הראשונה שתקרה בדרככם תשלחו אליו לקוח.

מומחים מפצירים בנו שלא לערבב בין חברות או משפחה לבין עסקים. והנה כמה מהסיבות שהם נותנים לנו:

מערכת היחסים האישית שלנו עם משפחה או חברים היא עניין חשוב, וזה יהיה מאוד מביך לגלות שלחבר המתווך שלנו אין את כל התכונות הנדרשות לסוכן נדל"ן מקצועי, במקרה כזה אנחנו נעשה לעצמנו טובה אם לא נסתייע בו לצורך תיווך. למתווך טוב יש ניסיון והבנה של האזור שבו אנחנו מחפשים בית, הוא צריך להיות ביקורתי ועליו להאריך את היכולות והצרכים שלנו באורח אובייקטיבי ונטול פניות.

יש אנשים שמתעצבנים על המתווך שלהם, כי אחרי הכול מדובר באחת הרכישות הכי גדולות שאדם מבצע בחייו – קניית בית. ולעתים צריך את עזרה מאדם שאין לנו איתו מערכת יחסים כל כך אישית. בנוסף, במקרה שתהליך קניית הבית לא הולך באופן שחשבנו שילך ויש בעיות, ייתכן מאוד שנצטרך להיפרד, כלומר לפטר חבר שלנו או קרוב משפחה. לכן עדיף מראש שלא להיכנס למיטה החולה הזו ולהרוס את מערכת היחסים שבנינו. אני מאמין שאפילו כדאי ואפשר לשתף את הקרוב או החבר בסיבות שבעטיין אתם לא שוכרים את שירותיהם: מהסיבה שאתם לא רוצים להרוס את היחסים ביניכם.

אחרי שהסברתם לחבר/קרוב שלכם מדוע אינכם מעוניינים לעבוד ביחד, ואתם יודעים שמשרד התיווך שלו מתמחה באזור המגורים שבו אתם רוצים למצוא דירה עדיין תוכלו לבקש את עזרת המשרד שלו, תוך שאתם מדגישים שאתם מעוניינים במתווך מקצועי אחר. כך החבר גם יהיה מעורב ויוכל להציע הצעות אבל הוא לא יהיה איש המקצוע שלנו. תוכלו לנצל את הידע והניסיון שלו ושל המשרד שלו, מבלי לפגום ביחסים האישיים שלכם.

אם משרד התיווך של החבר/קרוב לא בקיא בסביבת המגורים הרצויה לכם, עדיין אפשר לבקש ממנו המלצות על משרד תיווך אחר בקרבת האזור הרצוי לנו.

יש יוצאים מן הכלל?

תמיד יש יוצאים מן הכלל. אם יבוא אדם ויאמר לי שלחבר מתווך שלו יש טונות של ניסיון והוא מכיר את אזור המגורים שאנחנו רוצים לגור בו כמו את כף ידו, וכי מערכת היחסים שלכם איתנה מספיק בשביל להתגבר על מריבות וויכוחים כמו גם שאתם מרגישים איתו בנוח להיכנס למערכת יחסים עסקית, אז לכו על זה!

ייתכן מאוד שהחבר מתווך הזה יעבוד מאוד קשה עבורכם, יותר מכל סוכן נדל"ן אחר שתשכרו את שירותיו. יתרה מכך, ייתכן וההכרות ביניכם תעזור, תוליד רעיונות טובים ויעילים יותר ואף תקצר הליכים. הרי מדובר בחבר שלכם, שמכיר אתכם לא מהיום. הוא יודע מה אתם מחפשים, אילו צריכים יש לכם ומה אתם מעדיפים. היי, חבר טוב גם מכיר את האישה שלכם, את הילדים ואם יש לכם, אז אפילו את חיית המחמד שלכם.

שורה תחתונה, לא מומלץ לעשות עסקים עם חברים או קרובים, כדי לא סכן את מערכת היחסים האישית אבל בכל דבר בחיים – יש גם יוצאים מן הכלל.

כתיבת תגובה